Editura: Trei
Colecția: Fiction Connection – Crime
Rating: ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
Număr de pagini: 704
Anul apariției: 2026
Traducere: Alunița Voiculescu
Søren Sveistrup este un scenarist recunoscut pe plan internațional, producătorul mai multor seriale TV și filme de succes. Este creatorul și scenaristul serialului multipremiat Crima (Forbrydelsen), difuzat între 2007 și 2012 și vândut în peste 100 de țări. Ulterior, Fox Television Series a realizat, pentru AMC, versiunea americană — The Killing. Romanul Omul de castane (apărut în traducere la Editura Trei) este bestseller internațional, iar în 2020 a fost recompensat cu Barry Award pentru cel mai bun debut crime/mystery și inclus în topul anual New York Times Book Review. Serialul Netflix Omul de castane, realizat în 2021 după romanul omonim al lui Sveistrup, a primit nu mai puțin de șase distincții Danish Film Awards și Zulu. Cine nu e gata... este de asemenea ecranizat de Netflix. Sveistrup, care locuiește la Copenhaga, este și autorul scenariului pentru filmul Omul de zăpadă, după romanul omonim al lui Jo Nesbø.
🔪TE-AM GĂSIT! ȘI TARE AI FI VRUT SĂ NU O FI FĂCUT... 🔪
„Un criminal feroce este în libertate. Îl pot prinde înainte să atace din nou? Continuarea temei din romanul multipremiat Omul de castane, bestseller internațional tradus în peste 30 de limbi. 1, 2, 3… O voce ciudată din interiorul pădurii, repetând numărătoarea din jocul de-a v-ați ascunselea pentru copii. ...9, 10… cine nu e gata.... Un cadavru descoperit în apă. Încerci să te întorci acasă. Vei scăpa cu viață? Treizeci de ani mai târziu, o femeie este bântuită de un șir de sms-uri anonime, repetând aceeași numărătoare. Numărătoare inversă. Apoi dispare. Te-am găsit! De Sfântul Valentin, detectivii Naia Thulin și Mark Hess sunt însărcinați cu găsirea femeii dispărute. Dar când descoperă legături cu un caz nerezolvat de zeci de ani, ancheta lor ia o întorsătură terifiantă.”
„Fotografia e făcută adineauri, pe același culoar. În fața barului se află o grămadă de oameni înghesuiți unii în alții, iar expeditorul a încercuit cu stângăcie locul în care Yasmin și cu el tocmai se sărutau. Și dedesubt sunt scrise acele cuvinte pe care Philip le cunoaște mult prea bine.Te-am găsit!”
După succesul uriaș al romanului Omul de castane, care mi-a plăcut LA NEBUNIE, așteptările mele pentru Cine nu e gata... au fost, inevitabil, foarte mari. Omul de castane a devenit rapid unul dintre cele mai bune thrillere scandinave pe care le-am citit vreodată, un roman care a combinat perfect atmosfera întunecată specifică genului nordic cu o investigație complexă și un criminal imposibil de uitat, și să nu uităm de „deznodământul” a toate cele întâmplate, o, da, deznodământul... Tocmai de aceea am început cartea de față cu entuziasm, dar și cu o doză sănătoasă de scepticism, asta pentru că, în general, continuările rareori reușesc să se ridice la nivelul cărților care le-au precedat. De data aceasta, Søren Sveistrup nu m-a dezamăgit deloc. Dimpotrivă. Am terminat această cărămidă de aproape 700 de pagini într-o singură zi, lucru care spune probabil mai mult decât orice altceva urmează să spun. Nu pentru că ar fi un roman care se citește ușor în sensul clasic al termenului, ci pentru că devine aproape imposibil de lăsat din mână. Fiecare capitol reușește să pună în lumină informație nouă, fiecare pistă pare să ducă într-o altă direcție, iar senzația că adevărul este foarte aproape și în același timp extrem de departe te împinge constant să mai citești încă un capitol. Și încă unul. Și încă unul. Ce dor mi-a fost de această dinamică, să stau lipit de o carte o zi întreagă.
„La început, nu reușește să înțeleagă ce se găsește sub ochii ei. Apoi zărește o cameră întunecată și silueta cuiva: o femeie îmbrăcată în palton, stând în fața unei ferestre și uitându-se printre jaluzele. Printre lamelele pe care femeia le ține îndepărtate cu mâna, se văd fulgi de zăpadă căzând în raza unui felinar. Silje își dă seama că femeia din fotografie este chiar ea. Îngrozită, se întoarce spre ușa salonului și deodată o formă ascunsă în beznă prinde viață.”
Romanul începe cu un episod petrecut în 1992, când un joc aparent banal de-a v-ați ascunselea se transformă într-o tragedie. Decenii mai târziu, o femeie primește un mesaj anonim însoțit de o fotografie și de o numărătoare infantilă care capătă imediat accente sinistre & de-a dreptul înfiorătoare. Când amenințările încep să se transforme în realitate, investigația ajunge din nou în mâinile cunoscutului duo format din Naia Thulin și Mark Hess. Reîntâlnirea cu cei doi este una dintre marile bucurii ale romanului. Relația lor funcționa excelent în Omul de castane și continuă să fie unul dintre elementele centrale ale seriei. Ambii sunt doi oameni inteligenți, imperfecți și extrem de determinați, care încearcă să rezolve un caz ce devine din ce în ce mai complicat cu fiecare nouă victimă. Criminalul din romanul de față construiește un joc macabru în jurul unor numărători și jocuri ale copilăriei. Este o idee care funcționează surprinzător de bine tocmai datorită contrastului dintre inocența aparentă a acestor versuri și violența care le urmează. De fiecare dată când apare o nouă rimă, ai senzația că ceva teribil urmează să se întâmple. Există o anticipare constantă care însoțește lectura și care menține tensiunea la cote foarte ridicate.
„Opt, nouă, zece. O să țipi, dar trece.”
Una dintre marile calități ale romanului este felul în care gestionează suspiciunea. La un moment dat ajungi să te îndoiești de aproape toate personajele, și nu exagerez. De ce? Păi, pentru că fiecare pare să ascundă ceva & să aibă secrete & să aibă un motiv foarte solid să mintă. Am citit cartea aceasta cu o prietenă și, în pauze, discutam despre ea, și amândoi aveam tot felul de bănuieli și personaje care ni se păreau destul de ciudate, îndeajuns de ciudate încât să fie vinovate. Investigația înaintează lent, metodic, iar informațiile sunt distribuite cu suficientă precizie încât să îți schimbi constant teoriile. Am văzut comentarii care susțin că primele sute de pagini sunt lente. Personal, nu am simțit deloc acest lucru. Sveistrup construiește cu răbdare întreaga arhitectură a misterului. Introduce personaje, relații, traume vechi și detalii aparent nesemnificative care capătă relevanță mult mai târziu. Nu am avut senzația aceea neplăcută de „umplutură”. Tot ceea ce pare secundar la început ajunge să conteze. Acesta este unul dintre motivele pentru care mi-a plăcut atât de mult. Îmi plac thrillerele în care totul se leagă la final. Îmi plac romanele care nu încearcă să mă impresioneze prin revelații extravagante sau prin explicații absurde introduse în ultimele capitole.
„– Trăiește-ți viața, înainte să fie prea târziu. Ne-am înțeles?”
În ultimii ani am citit destule cărți care confundă componenta aceea de șoc cu lipsa de logică și care mizează pe răsturnări de situație imposibil de anticipat tocmai pentru că nu au fost construite corect și, practic, nu aveau cum să fie prevăzute. Cine nu e gata... merge în direcția opusă. Când adevărul începe să iasă la suprafață, ai sentimentul că toate piesele puzzle-ului au fost acolo încă de la început. Nu se mizează pe explicații miraculoase aproape caraghioase și nici pe soluții „scoase din pălărie”. Nu există revelații șocante care sfidează logica internă a poveștii. Totul are sens. Toate firele narative converg către aceeași concluzie și exact acest lucru mi-a oferit o satisfacție enormă drept cititor. Asta nu înseamnă că am ghicit totul. La fel ca în cazul romanului Omul de castane, am avut anumite bănuieli pe parcurs și am intuit parțial direcția investigației. Însă asta nu a diminuat deloc plăcerea lecturii. Din contră. Mi-a plăcut să văd cum fiecare piesă este așezată la locul ei și cum imaginea de ansamblu devine din ce în ce mai clară.
„(...) Fără să spună un cuvânt, îl ocolește pe bărbat cu lopata lui și o ia pe alee simțindu-se privită din urmă, printre fulgii care au început să cadă din nou din cer. Deschide poarta și părăsește locul acesta îngrozitor.”
Romanul mizează, de asemenea, și pe teme mai profunde. Trauma din copilărie, abandonul, familia, pierderea și efectele pe termen lung ale unor evenimente aparent îndepărtate sunt integrate organic în poveste. Există o dimensiune umană a cărții care îi conferă greutate emoțională și care pune totul într-o lumină reflexivă, într-un fel, și anume rănile vechi & nevindecate, sângerânde. Există secvențe care chiar provoacă îți anxietate și care te fac să citești mai repede pentru a afla ce urmează. Îmi amintesc și acum cât de terifiant mi s-a părut un anumit capitol și cum am simțit nevoia să mă opresc puțin din citit după ce l-am terminat. Dacă ar fi să compar cele două romane, cred că Omul de castane rămâne ușor mai bun din punctul de vedere al impactului emoțional pe care l-a avut asupra mea. Finalul său m-a afectat mai puternic și a avut o încărcătură pe care aici nu am simțit-o în aceeași măsură. Totuși, diferența este foarte mică. Cine nu e gata... confirmă că succesul primului roman nu a fost o întâmplare și că Søren Sveistrup știe exact cum să construiască un thriller amplu, complex și captivant. La final, am rămas cu exact sentimentul pe care îl caut atunci când citesc un thriller: satisfacția că am parcurs o investigație inteligentă, construită cu atenție, în care fiecare detaliu contează și în care concluzia se așază firesc pe baza a tot ceea ce am citit & trăit citind cartea: nu avem explicații neverosimile, nu avem încercarea de a șoca specifică autorilor de thriller, ci avem ceva extrem de bine construit, ceva ce Søren Sveistrup a reușit să închidă perfect în universul romanului său. Da, mi-a plăcut la nebunie și, de când l-am citit, l-am recomandat de fiecare dată când am avut ocazia s-o fac!
Notă: recenzia face parte din blog tourul dedicat cărții lui Søren Sveistrup, Cine nu e gata... (Naia Thulin, #2), prin care ne dorim ca această recomandare să ajungă la cât mai multe persoane. Puzzle mortal a apărut la Editura Trei și este disponibil AICI. Dacă sunteți curioși să aflați alte păreri, puteți vizita următoarele bloguri, unde au apărut sau vor apărea recenzii în zilele următoare: Anca și Cărțile, Cărțile Mele și Alți Demoni, Analogii–Antologii, Biblioteca lui Liviu, Ciobanul de Azi, Literatură pe Tocuri, Cărți Blog, CiteștE-Mi-L, Fata cu Cartea!
Alte recenzii ale cărților scrise de Søren Sveistrup, apărute și pe blog:
| Omul de castane |


Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu